Zakup z rynku pierwotnego
Na rynku pierwotnym oferowane są lokale w inwestycjach zakończonych, jak i takie, których planowane oddanie do użytkowania jest za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Deweloperzy zaczynają sprzedaż na wczesnym etapie budowy, nawet na etapie tzw.”dziury w ziemi”. W tym momencie wybór dostępnych lokali jest duży, a i ceny często są korzystniejsze. W miarę upływu czasu dostępność ich się zmniejsza, a w pierwszej kolejności schodzą najbardziej atrakcyjne pozycje. Łatwiej też negocjować warunki zakupu lokalu we wcześniejszej fazie budowy.
Myśląc o zakupie mieszkania, którego jeszcze nie ma musimy wykazać się nie tylko wyobraźnią przestrzenną, ale przede wszystkim dokładnie sprawdzić wiarygodność dewelopera. Różne są też regulacje prawne dla nieruchomości już oddanych do użytku oraz tych, których budowa trwa.
Jak wygląda procedura zakupu ?
Pierwszym krokiem jest umowa rezerwacyjna i wpłata zaliczki. Deweloper zgodnie z umową rezerwuje dla nas wybrany lokal na kilka tygodni. W tym czasie można rozpocząć procedurę kredytową.
Kolejny krok to podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. W tej umowie znajdują się zobowiązania dewelopera do wybudowania mieszkania i przeniesienia jego własności na Kupującego w określonym terminie, a także wszystkie istotne warunki związane z zakupem mieszkania, w tym harmonogram wpłat.
Po oddaniu lokalu do użytkowania sporządzana jest umowa sprzedaży i ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz składany jest wniosek o założenie księgi wieczystej.
Po protokole przekazania kluczy możemy rozpocząć prace wykończeniowe.
Nowe mieszkania mają wiele zalet. Znajdują się na ogół na zamkniętych posesjach, z rekreacyjną częścią zieloną i miejscami postojowymi na wyłączność mieszkańców. Na wczesnym etapie inwestycji będziemy mogli wprowadzać zmiany aranżacyjne i dopasować układ mieszkania pod swoje potrzeby. Wykończenie mieszkania od podstaw leży po stronie nabywcy, więc urządzi się dokładnie tak jak tego chce.
Widzimy też wady wyboru rynku pierwotnego. Należą do nich głównie: częste opóźnienia w oddaniu lokali do użytkowania, lokalizacje oddalone od centrum, czy lokalizacje centralne w bardzo wysokich cenach.
Podsumowując, przy wyborze nieruchomości od dewelopera należy z pomocą profesjonalisty sprawdzić wiarygodność inwestora oraz wziąć pod uwagę możliwe opóźnienia w odbiorach budynków. Nieruchomości z rynku pierwotnego to jednak wielkie możliwości aranżacyjne, a budynki w modernistycznym stylu dłużej pozostaną „jak nowe”.